Seminogram

Niepłodność, kłopoty z płodnością, z zajściem w ciążę to zjawiska, z którymi niestety, ale spotykamy się coraz częściej. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być bardzo różne i mogą też leżeć zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny.

 

Oczywiście, aby móc mówić o poprawie owej sytuacji, musimy poznać przyczyny naszej niepłodności, przyczyny naszych problemów. Zajmiemy się w tym miejscu problemami wynikającymi z obniżonej płodności mężczyzn, z obniżonej jakości męskiego nasienia. Aby móc to stwierdzić, należy przede wszystkim wykonać seminogram. Tą nazwą określane jest właśnie podstawowe badanie nasienia mężczyzny. Wchodząc w szczegóły owego badania, będziemy wskazywać na ocenę ruchliwości, żywotności oraz koncentracji męskich komórek rozrodczych. W tym badaniu oceniany jest także płyn nasienny oraz budowa morfologiczna plemników. Badanie nasienia warto wykonywać w dobrej i sprawdzonej placówce, aby było ono jak najbardziej dokładne. W niektórych ośrodkach mamy do czynienia z komputerowym wspomaganiem owego badania, co daje nam gwarancję jeszcze większej dokładności. Mówiąc o owej komputerowej analizie nasienia, wskażemy na system o nazwie SCA. Jest to specjalny system, który pozwala na bardzo dokładne zbadanie ruchliwości oraz koncentracji plemników w oparciu o kilkanaście różnych obrazów, pozwala na określenie żywotności komórek rozrodczych przy wykorzystaniu mikroskopii fluoroscencyjnej.

Poza tym również możemy mówić o bardziej precyzyjnym określeniu kształtu poszczególnych elementów plemnika, możemy mówić o dokładnym określaniu wad budowy, a więc dzięki temu możemy uzyskać znacznie więcej cennych informacji pozwalających podjąć właściwe działania, pozwalających właściwie zdiagnozować przyczyny męskiej niepłodności oraz podjąć właściwe leczenie. Seminogram może być tylko wstępem do leczenia, ale na pewno tego etapu nie możemy pominąć jeżeli zależy nam na tym, aby mieć pewne szanse na własne potomstwo, aby móc poprawić swoją płodność, aby móc cieszyć się własnym potomstwem.