Diagnostyka męskiej płodności

Problemy z zajściem w ciążę dotyczą bardzo dużej grupy par i to zjawisko niepokoi oraz skłania do podejmowania bardzo konkretnych działań. Między innymi będziemy w tym miejscu chcieli w sposób szczególny wskazać na właściwą diagnostykę kobiet oraz mężczyzn. My skoncentrujemy się w tym miejscu na tych drugich.

 

Przyjmuje się, że około 35% przypadków wystąpienia kłopotów z płodnością leży po stronie mężczyzn. Tym samym właściwa ich diagnostyka jest bardzo ważna. Nie sprowadza się ona bynajmniej wyłącznie do tego, aby wykonać badanie nasienia, ale trzeba w tym miejscu mówić o większej ilości elementów owej diagnostyki. Mówimy o mężczyznach młodych, ale także tych nieco starszych. Nie jest żadną tajemnicą, że mężczyźnie w wieku około 40 lat będzie nieco trudniej zapłodnić kobietę, gdyż parametry jego płodności się zmieniają, ulegają obniżeniu. Dlatego też aby móc mówić o właściwej diagnostyce, warto jest udać się do androloga. Ten nie tylko zleci badanie nasienia, ale powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad na temat przebytych chorób, na temat prowadzonego stylu życia, na temat stosowanych używek. To bardzo ważny aspekt, który może nam nakreślić drogę do wyjścia z owej sytuacji. Z tego wywiadu może również wynikać zlecenie wykonania dodatkowych badan, toteż diagnostyka męskiej płodności jak widać, nie sprowadza się do wykonania seminogramu, ale to znacznie więcej czynności. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwolić może znaleźć prawdziwe przyczyny wystąpienia problemów z płodnością.

Owej diagnostyce oczywiście powinny poddać się obie strony, powinny jej poddać się zarówno kobieta jak i mężczyzna, tej diagnostyce powinien poddać się każdy i to jak najszybciej. W tym miejscu na pewno bardzo ważny jest czas, a więc tym samym owe badania należy zrobić jak najszybciej nie czekając wiele miesięcy na cud. Przyczyn obniżonej płodności możemy współcześnie wyróżnić bardzo wiele, możemy wskazać na niewłaściwą dietę, na stres, pośpiech i mimo, że możemy te zjawiska bagatelizować, to są one bardzo groźne dla naszej płodności.